Waterproof GPS Tracker with Fuel Sensor, Microphone Monitor Voice for Car/Motorcycle (EF)
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | No Screen |
| Use: | Automotive |
Gold Member Since 2007
Suppliers with verified business licenses
Year of Establishment
2005-06-21
Address
No. 1-2, North Xiapu East District, Nanpu Village, Xintang Town, Zengcheng District, ...
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- GT08S
- Certification
- RoHS
- Warranty
- 1 Year
- Size
- 62*50*22 (mm)
- Inside Backup Battery
- Rechargeable 3.7V 300mAh Li-ion Battery
- GSM Frequencies
- Quad Band
- Receiving Sensibility
- -160dBm
- Antenna
- Inbuilt
- Positioning Accuracy
- ≤10m (Wide-Open Area)
- Total Weight
- 0.27kg
- Hot Start
- 1seconds Average
- Transport Package
- Paper Packing Box
- Specification
- 18*13.5*4.2
- Trademark
- TOPTEN
- Origin
- Guangzhou China
- HS Code
- 8512301200
- Production Capacity
- 5000 PCS/Month
Product Description
GT08S GPS Motorcycle/vehicle tracker is the cost-effective solution for
security & real-time tracking. It is specially used for motorcycle/car tracking
because of its compact size and water-proof design
Main Functions:
1. Track on command or by time interval via SMS/GPRS;
2. Support 2.4G RFID tag for & wireless immobilizer; (optional);
3. Arm/disarm by SMS/platform/phone call;
4. Arm/disarm automatically by RFID tag(optional);
5. Check the car's real physical address (such as city name, street name.);
6. Track by mobile SMS to get the latitude, longitude, speed, direction &
odometer etc;
7. Check the location directly by the Google map's URL;
8. Data logger to store 5000 waypoints;
9. Online tracking by website;
10. Odometer function;
11. Over-speed alarm;
12. Movement alarm which can be used as an alarm;
13. Engine on alarm;
14. Vibration alarm;
15. Door opening alarm;
16. SOS alarm;
17. Smart engine ON/OFF status detection without wiring to ACC;
18. Built-in rechargeable backup battery; when the car battery is cut off or low
enough, the system will send out power failure alarm immediately;
19. Cut off engine to stop the car safely by SMS/GPRS;
20. Routine optimization when vehicle turns a corner;
21. A-gps function to get GPS signal much faster;
22. Monitor the voice;
23. Support two-way talking conveniently (need customization with speaker);
24. Wide voltage range: 10V-60VDC, suitable for motorcycle, car or big truck;
25. Reliable design of framework with hardware watchdog;
26. Extreme power save working mode, power consumption is less than 4mA;
27. Detection on vehicle battery's voltage;
28. Support analog input for fuel level sensor(need simple customization);
29. Support activating the siren to sound when alarm happen, which make
alarm function better(need extra siren) .
Specifications
Accessories:
Main Unit 1PC
Relay 1PC
Wiring 1PC
Microphone 1PC
Manual 1PC
TOPTEN Online Real-time Tracking platform


Lead Time:
Order quantities< 500PCS, delivery is arrange in 3 working days upon receipt of the payment
Order quantities>1000PCS, delivery time is about 3-7 days or according to our production schedule
security & real-time tracking. It is specially used for motorcycle/car tracking
because of its compact size and water-proof design
Main Functions:
1. Track on command or by time interval via SMS/GPRS;
2. Support 2.4G RFID tag for & wireless immobilizer; (optional);
3. Arm/disarm by SMS/platform/phone call;
4. Arm/disarm automatically by RFID tag(optional);
5. Check the car's real physical address (such as city name, street name.);
6. Track by mobile SMS to get the latitude, longitude, speed, direction &
odometer etc;
7. Check the location directly by the Google map's URL;
8. Data logger to store 5000 waypoints;
9. Online tracking by website;
10. Odometer function;
11. Over-speed alarm;
12. Movement alarm which can be used as an alarm;
13. Engine on alarm;
14. Vibration alarm;
15. Door opening alarm;
16. SOS alarm;
17. Smart engine ON/OFF status detection without wiring to ACC;
18. Built-in rechargeable backup battery; when the car battery is cut off or low
enough, the system will send out power failure alarm immediately;
19. Cut off engine to stop the car safely by SMS/GPRS;
20. Routine optimization when vehicle turns a corner;
21. A-gps function to get GPS signal much faster;
22. Monitor the voice;
23. Support two-way talking conveniently (need customization with speaker);
24. Wide voltage range: 10V-60VDC, suitable for motorcycle, car or big truck;
25. Reliable design of framework with hardware watchdog;
26. Extreme power save working mode, power consumption is less than 4mA;
27. Detection on vehicle battery's voltage;
28. Support analog input for fuel level sensor(need simple customization);
29. Support activating the siren to sound when alarm happen, which make
alarm function better(need extra siren) .
Specifications
| Working voltage: | +6.0 ~+60VDC |
| Power Consumption: | Standby current:8mA Working current: 20mA; Deep sleep mode current: <4mA; |
| Inside Backup battery: | Rechargeable 3.7V 350mAh Li-ion battery |
| Size of the main unit: | 110*80*30 (mm) |
| Weight of the main unit: | 175g |
| Working temperature: | -20 ~ 85ºC |
| Humidity: | 0 ~ 95% |
| GSM frequencies: | Quad-band: 850MHz/900MHz/1800MHz/1900MHz |
| Receiving ways | 56 channels |
| Working frequencies | 1575.42Mhz C/A(GPS) |
| Receiving sensibility | -162dBm |
| Positioning accuracy | ≤10m (wide-open area) |
| Speed accuracy | ≤0.2M/S (wide-open area) |
| Positioning mode | Auto 2D/3D |
| Hot start | 1 sec., average |
| Warm start | 2 sec., average |
| Cold start | 40 sec., average |
Accessories:
Main Unit 1PC
Relay 1PC
Wiring 1PC
Microphone 1PC
Manual 1PC
TOPTEN Online Real-time Tracking platform


Lead Time:
Order quantities< 500PCS, delivery is arrange in 3 working days upon receipt of the payment
Order quantities>1000PCS, delivery time is about 3-7 days or according to our production schedule
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- GPS Motorcycle Tracker
- Waterproof GPS Tracker with Fuel Sensor, Microphone Monitor Voice for Car/Motorcycle (EF)
Related Categories
Hot Searches
More