|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 365days |
| Engine Cut: | by SMS and Online |
Suppliers with verified business licenses
MT05 GPS Motorcycle/Vehicle tracker+Car alarm is the cost effective solution security&real-time tracking.Its specially used for motorcycle/car tracking for its compavt size and waterproof design. 

Basic Features:
1.Track on SMS, Web or APP;| Working voltage: | +6.0 ~+45VDC |
| Power Consumption: |
Working current: 50mA; Peak current: 800mA; |
| Inside Backup battery: | Rechargeable 3.7V 100mAh Li-ion battery |
| Size of the main unit: | 40*58*14.5 (mm) |
| Weight of the main unit: | 35g |
| Working temperature: | -20 ~ 85ºC |
| Humidity: | 0 ~ 95% |
| GSM frequencies: | Quad-band: 850MHz/900MHz/1800MHz/1900MHz |
| Receiving ways | 56 channels |
| Working frequencies | 1575.42Mhz C/A(GPS) |
| Receiving sensibility | -162dBm |
| Positioning accuracy | ≤10m (wide-open area) |
| Speed accuracy | ≤0.2M/S (wide-open area) |
| Positioning mode | Auto 2D/3D |
| Hot start | 1 sec., average |
| Warm start | 2 sec., average |
| Cold start | 40 sec., average |
