Real Time GPS Tracking Device Gt08 for Car/Motorcycle/Vehicle (EF)
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Use: | Automotive&Hand Held |
| Size of Main Unit: | 62*50*22 (mm) |
Gold Member Since 2007
Suppliers with verified business licenses
Year of Establishment
2005-06-21
Address
No. 1-2, North Xiapu East District, Nanpu Village, Xintang Town, Zengcheng District, ...
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- GT08
- Weight
- 40g
- Type
- GPS Tracker
- Working Range
- 6V-45V
- Transport Package
- Paper Packing Box
- Specification
- 90*50*17mm
- Trademark
- Neutral ( we offer OEM/ODM )
- Origin
- Guangzhou China
- HS Code
- 8512301200
- Production Capacity
- 5000 PCS/Month
Product Description
GT08 GPS vehicle tracker is the cost-effective solution for security & real-time tracking. It is specially used for motorcycle/car tracking because of its compact size and water-proof design.
GT08 GPS vehicle tracker is not only a tracker but also an alarm system.
This car tracker gain good market reputation after enter into market.
The main Feature:
1. Track on command or by time interval or by distance.
2. Arm/disarm by SMS or phone call.
3. Check the cars real physical address (such as city name, street name...(need support of the TS01 or TS03 center);
4. Track by mobile SMS to get the latitude, longitude, speed, direction & odometer etc.
5. Check the location directly by the Google maps URL;
6. Online website tracking by GPRS data network;
7. Odometer function
8. Over-speed alert, Geo-fence alert;
9. Movement alert which can be used as an alarm.
10. Voice monitoring.
11. Cut off engine to stop the car safely by SMS/GPRS;
12. Built-in motion sensor for power saving & triggering alarm
13. Built-in rechargeable backup battery; When the car battery is cut off or low enough, the system will send out power failure alert immediately.
14. Support SOS button(optional)
15. Support analog input for fuel monitoring(optional)
16. I/O: 3 inputs and 1output
17. It can upgrade the normal car alarm with remote alarm function.
18. Compact size with water-proof design
19. Wide working voltage range, from 6V-32VDC, suitable for motorcycle, car or big truck.
20. Define SMS contents in different languages
Accessories:
Main unit 1pcs
4pin wiring 1pcs
12VRelay 1pcs
Micphone 1pcs
Manual 1pcs
Optional Accessories
SOS button
Specification:
Working voltage: +6.0 ~+32VDC
Power Consumption: Working current: 50mA; Peak current: 800mA;
Inside Backup battery: Rechargeable 3.7V 300mAh Li-ion battery
Size of the main unit: 62*50*22 (mm)
Weight of the main unit: 65g
Working temperature: -20 ~ 85 degree
Humidity: 0 ~ 95%
GSM frequencies: Quad-band: 850MHz/900MHz/1800MHz/1900MHz
Receiving ways: 20 channels
Working frequencies 1575.42Mhz C/A(GPS)
Receiving sensibility -160dBm
Positioning accuracy: ≤ 10m (wide-open area)
Speed accuracy: ≤ 0.2M/S (wide-open area)
Positioning mode: Auto 2D/3D
Hot start: 1 sec., average
Warm start: 2 sec., average
Cold start: 40 sec., average
Delivery time:
Order <100pcs, delivery is arrange in 3 working days upon receipt of the payment;
Order >100pcs, delivery time is about 3-7 days or according to our production schedule
We are the China leading manufacture on gps tracker, gps tracking device, gps tracker for car, car tracker, vehicle tracking system, car alarm etc.
GT08 GPS vehicle tracker is not only a tracker but also an alarm system.
This car tracker gain good market reputation after enter into market.
The main Feature:
1. Track on command or by time interval or by distance.
2. Arm/disarm by SMS or phone call.
3. Check the cars real physical address (such as city name, street name...(need support of the TS01 or TS03 center);
4. Track by mobile SMS to get the latitude, longitude, speed, direction & odometer etc.
5. Check the location directly by the Google maps URL;
6. Online website tracking by GPRS data network;
7. Odometer function
8. Over-speed alert, Geo-fence alert;
9. Movement alert which can be used as an alarm.
10. Voice monitoring.
11. Cut off engine to stop the car safely by SMS/GPRS;
12. Built-in motion sensor for power saving & triggering alarm
13. Built-in rechargeable backup battery; When the car battery is cut off or low enough, the system will send out power failure alert immediately.
14. Support SOS button(optional)
15. Support analog input for fuel monitoring(optional)
16. I/O: 3 inputs and 1output
17. It can upgrade the normal car alarm with remote alarm function.
18. Compact size with water-proof design
19. Wide working voltage range, from 6V-32VDC, suitable for motorcycle, car or big truck.
20. Define SMS contents in different languages
Accessories:
Main unit 1pcs
4pin wiring 1pcs
12VRelay 1pcs
Micphone 1pcs
Manual 1pcs
Optional Accessories
SOS button
Specification:
Working voltage: +6.0 ~+32VDC
Power Consumption: Working current: 50mA; Peak current: 800mA;
Inside Backup battery: Rechargeable 3.7V 300mAh Li-ion battery
Size of the main unit: 62*50*22 (mm)
Weight of the main unit: 65g
Working temperature: -20 ~ 85 degree
Humidity: 0 ~ 95%
GSM frequencies: Quad-band: 850MHz/900MHz/1800MHz/1900MHz
Receiving ways: 20 channels
Working frequencies 1575.42Mhz C/A(GPS)
Receiving sensibility -160dBm
Positioning accuracy: ≤ 10m (wide-open area)
Speed accuracy: ≤ 0.2M/S (wide-open area)
Positioning mode: Auto 2D/3D
Hot start: 1 sec., average
Warm start: 2 sec., average
Cold start: 40 sec., average
Delivery time:
Order <100pcs, delivery is arrange in 3 working days upon receipt of the payment;
Order >100pcs, delivery time is about 3-7 days or according to our production schedule
We are the China leading manufacture on gps tracker, gps tracking device, gps tracker for car, car tracker, vehicle tracking system, car alarm etc.
| Working voltage | 6.0 ~32VDC |
| Power consumption | Working current: 50mA; Peak current: 800mA; |
| Inside backup battery: | Rechargeable 3.7V 300mAh Li-ion battery |
| Size of main unit | 62*50*22 (mm) |
| Weight of main unit | 40g |
| Working temprature | -20 ~80 degree |
| Humidity | 0 to 95% |
| Frequency | Quad Band GSM 850/900/1800/1900Mhz |
| Channels | 20 channels |
| Working frequencies | 1575.42Mhz C/A(GPS) |
| Receiving sensitivity | -160dBm |
| Positioning Accuracy | <=10m ( wide open area ) |
| Speed accuracy | ≤0.2M/S (wide-open area) |
| Positioning mode | Auto 2D/3D |
| Hot start | 1 sec., average |
| Warm start | 2 sec., average |
| Cold start | 40 sec., average |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- GPS Vehicle Tracker
- Others GPS Vehicle Tracker
- Real Time GPS Tracking Device Gt08 for Car/Motorcycle/Vehicle (EF)
Related Categories
Hot Searches
More